Kam dál?


FAQ – časté otázky

Co když potřebuji penzijní připojištění zrušit?

Na státní příspěvek na penzijní připojištění a zvýhodnění daně penzijního připojištění máte nárok pouze pokud vydržíte spořit až do 60 let. Pokud připojištění zrušíte budete muset vrátit úsporu na daních. Nedostanete státní příspěvek ani podíly na zisku ze státní podpory. Příspěvky penzijního připojištění zaměstnavatele a podíly na zisku fondu dostanete zdaněné 15 % aní z příjmu.

V případě, že penzijní připojištění zrušíte do 5 let, zaplatíte fondu penále 800 Kč. Výpovědní lhůta je dvouměsíční a fond musí peníze vyplatit do tří měsíců od uplynutí dvouměsíční výpovědní doby. Takže s penězi se „uvidíte“ za pět měsíců. Musíte učinit výpověď písemně.

Toto jednorázové vyplacení se nazývá odbytné. To náleží každému, kdo platí pravidelně, alespoň jeden rok (čili 12 měsíců). Pokud nespoříte 12 měsíců nedostanete nic. Je vždy lepší snížit příspěvek na minimum, tj. platit 100 Kč měsíčně, dospořit 12 měsíců a následně podat výpověď.

Je výhodné změnit fond za jiný?

Pokud změníte penzijní fond v prvních pěti letech tak zákon umožňuje vybírat penzijním fondům pokuty ve výši 800 Kč. Některé fondy naopak jako „bolestné“ nabízejí příchodné. Takže přestup ani moc bolet nemusí.

V případě, že spoříte víc než 15 let a nebo jste již starší a vznikne vám v obou případech nárok na penzi, nemusí fond přestup dovolit.

Jak vysokou částku bych měl přispívat?

Nejvýhodnější je využít všech daňových výhod a proto doporučujeme ukládat měsíčně příspěvek penzijního připojištění ve výši 1500 Kč. V případě, že nemůžete tolik platit pak doporučujeme 500 Kč, abyste využili maximum státního příspěvku.

Pokud jsem na začátku pracovního procesu, jakou částkou bych měl přispívat?

Vzhledem k tomu, že výplata penzí mladé generaci je vážně ohrožena ohromným zadlužováním státu, doporučujeme platit co nejvíce, tak aby si mladý člověk i v důchodu zajistil dostatečnou životní úroveň. Již se o tom potichu mluví několik let, ale při současném přístupu k zadlužování státu, je téměř jisté, že lidé mladší 40 let žádnou pořádnou penzi od státu dostávat nebudou.

Je penzijní připojištění výhodné?

Je to jedna z jistějších forem dlouhodobého spoření, navíc podporovaná státem. Z tohoto hlediska je to jistě výhodné. Nicméně existují i jiné výnosnější, ale zpravidla rizikovější investice a druhy spoření.

Kolik je nejmenší měsíční příspěvek a kolik nejvyšší?

Nejméně musíte platit 100 Kč, maximální hranice není stanovena.

Můžu si uzavřít více smluv o penzijním připojištění?

Ze zákona můžete přispívat pouze na jednu smlouvu.

Jak je to v případě smrti účastníka penzijního připojištění?

V případě, že neměl účastník sjednanou pozůstalostní penzi, pak je penzijní připojištění zahrnuto do dědictví. V případě sjednané pozůstalostní penze bude dostávat penzi osoba určená ve smlouvě.

Pokud mi přispívá do fondu někdo jiný, dostávám na tyto platby státní podporu od státu?

Ne. Nárok na podporu mají pouze příspěvky penzijního připojištění od účastníka.

Jak je to, když změním zaměstnavatele a on mi chce přispívat na penzi?

Fondu musíte oznámit, že budou chodit od vašeho zaměstnavatele příspěvky penzijního připojištění, oznámení je písemné a většinou je ke stažení na webových stránkách fondu. Zaměstnavateli ukažte smlouvu k zadokumentování.

Vyplatí se penzijní připojištění zakládat před důchodem?

Ano, nejlepší je uzavřít připojištění 5 let před odchodem do důchodu, protože příspěvky tolik neznehodnotí inflace.

       Pro různé výpočty v oblasti pojištění je vám online k dispozici naše kalkulačka. Vyzkoušejte.

Pokud trochu myslíte na budoucnost pak vás jistě budou zajímat naše podrobné informace o penzijním pojištění online.

Získáte navíc prémii 50%
vašeho měsíčního příspěvku